FSVB

The Fedaration of Slovaks of Great Britain

Archív pre február, 2011

Dominik chce žiť.Pomôžme mu žiť.

Milí krajania Slováci ,malý Dominik zo Slovenska chce žiť,poďme mu na pomoc a pomôžme mu žiť.

.Bližšie informácie o jeho zdravotnom stave uverejnili noviny Sme, dňa 18.januára 2011:

MOSTOVÁ. Pred vyše rokom zistili dvaapolročnému Dominikovi rakovinu pečene. Odvtedy sa podrobil už dvom transplantáciám, nutne potrebuje ďalšiu. Hepatoblastóm diagnostikujú v Európe ročne len 100 deťom.Nádor tlačil aj na obličky.

Dominik sa narodil v 33. týždni. Vážil 900 gramov. Po mesiaci v inkubátore sa zotavil a do roka a pol žil takmer ako ostatné deti. Rakovinu pečene mu zistili 24. decembra 2009. „Museli sme s ním ísť na pohotovosť do nemocnice v Galante, odtiaľ nás poslali do Bratislavy. Spravili mu ultrazvuk a zistili, že nádor je v strede pečene, z ktorej už takmer nič nezostalo. Nádor mu tlačil aj na obličky a na okolité vnútorné orgány,“ hovorí otec Peter Beke.

Po dvoch týždňoch na jednotke intenzívnej starostlivosti ho preložili na onkologické oddelenie v nemocnici na Kramároch. Po takmer štyroch mesiacoch im však lekári povedali, že nádor sa vyoperovať nedá. Vybavili im transplantáciu v nemeckom Essene. Dominik ju podstúpil 1.júna 2010, darkyňou bola jeho matka.

„Mal ju dostať odo mňa, ale doktori vybrali manželku, pretože aj ona mala tú istú krvnú skupinu ako Dominik,“ vraví Peter Beke. Transplantovanú pečeň však Dominikovo telo neprijalo. O dva dni ho operovali znova. Polovicu orgánu dostal od 40-ročného muža z Holandska, druhú polovicu dostalo iné dieťa.Podstúpil chemoterapiu

Z transplantačnej kliniky v Nemecku sa Dominik po zhruba piatich týždňoch vrátil na Slovensko v poriadku. „Do septembra mal nádorový marker 9, čiže v norme, pozitívny je až od 15 vyššie. Ale keď sme išli do Nemecka na kontrolu, doktori zistili na transplantovanej pečeni nové nádory.“

Dominik musel podstúpiť v Bratislave chemoterapiu. „Tento týždeň máme dostať posledný cyklus, protokol už ďalej nič nepíše,“ hovorí so slzami v očiach otec malého chlapčeka. Spolu s manželkou vyhlásili verejnú zbierku na záchranu ich druhorodeného syna.

Operácia, ktorá mu môže pomôcť, stojí v Spojených štátoch amerických vyše tristopäťdesiattisíc dolárov. „Od doktorky sme dostali kontakt na nemocnicu v New Yorku, ktorej sme preposlali Dominikov chorobopis. Odposlali nám formulár aj so sumou za zákrok, ktorú máme uhradiť do 20. februára. Ale nezáleží na tom, z ktorej krajiny by dostal Dominik pomoc, hlavne, že by ju dostal.“

V prípade, že by Dominikovi rodičia peniaze nepotrebovali a všetko by hradila poisťovňa, vyzbieranú sumu by darovali Klinike detskej hematológie a onkológie na Kramároch v Bratislave.

číslo účtu : 2842283755/0200

IBAN: SK92 0200 0000 0028 4228 3755

BIC-SWIFT kód banky :SUBASKBX

Názov banky: VÚB BANKA,

Sládkovičovo, Fučíkova 131

Bližšie info na Dominikovej stránke:  www.dominikbeke.meu.zoznam.sk

Prevzaté z novín Sme, dňa 18.januára 2011.

Vďaka vopred za pochopenie.